Relacja uczestnika II etapu „Gry o Polskę” – Kingi Stefańskiej z Klubu Młodych Kukiz ’15 Lublin.

Najaktywniejsi członkowie Klubów Młodych Kukiz’15 zakwalifikowali się do 2 etapu „gry o Polskę”. W minioną sobotę w Sejmie przeprowadziliśmy symulację prac rządu i parlamentu.

Niemal wszyscy uczestnicy dzień rozpoczęli kilkugodzinną podróżą do stolicy, jednak nie ostudziło to zapałów do wzięcia udziału w biegu po labiryncie politycznym. Rozgrywki były niezwykle emocjonujące! Po wprowadzeniu w główne reguły, odbyło się ślubowanie poselskie. Początkowo losowo połączono uczestników w pary, które miały być trwałe przez cały okres gry. Utworzono 5 klubów parlamentarnych, których członkowie również byli przyporządkowani losowo. Obecne w Sejmie były partie: liberalna, konserwatywna, ludowa, socjaldemokratyczna oraz narodowa. W pierwszej kadencji rząd został stworzony przez trzy partie – liberalną, konserwatywną i narodową. Dziwicie się, że liberałowie dogadali się z konserwatystami? Otóż w świecie polityki wszystko jest możliwe – żeby tylko zachować stołki. Po strajkach rolników, które trwały niemal całą kadencję, poparcie dramatycznie spadło dla rządu, a w siłę urosła opozycja – socjaldemokraci i ludowcy. Druga kadencja była ich królestwem. Donosy na byłego premiera (z partii konserwatystów) promowane przez „obiektywne i niezależne” media, sprawiły, że ludowcy i socjaldemokraci utrzymywali swe poparcie. Nie przeszkodziła temu nawet katastrofa wojskowa. Jak wiadomo odebranie dotacji wojsku i przeznaczenie tego na odpowiednie stacje telewizyjne może sprawić, że lud ucieszy się z kolorowych ogni wybuchającego i przestarzałego sprzętu.

W trzeciej kadencji należało podzielić się stołkami ministrów z trzecim koalicjantem – partią liberalną. Dzięki koalicji liberałowie-socjaldemokraci-ludowcy większość posłów mogła spokojnie przesiedzieć całą kadencję, jednocześnie nie martwiąc się o utracenie wpływów. Jak wiadomo, prezesi telewizji zapewnili im poparcie widzów, oczywiście w zamian za uchwalenie odpowiedniego budżetu. Czwarta kadencja obfitowała w wiele nieprzewidzianych wydarzeń. Niemal doszło do złożenia konstruktywnego wotum nieufności, co jednak zakończyło się tylko zamianą ministra gospodarki – tak aby „stołków” każdy miał według zasług. Informacje niesprzyjające obecnemu rządowi zostały zatajone przez media, które wykorzystały donos aby oczernić opozycję, oczywiście dzięki kreatywności posłów rządu.

W skrócie tak wyglądał przebieg gry. Zmęczeni po kilkugodzinnych, intensywnych dyskusjach i pracy dla dobra obywateli, nadeszła pora na dłuższą przerwę by potem porozmawiać o konsekwencjach podjętych decyzji.

Czego się nauczyliśmy?

Jedną z najważniejszych lekcji wyciągniętych przez uczestników było doświadczenie na własnej skórze jak pogoń za urzędami i utrzymywaniem poparcia wypiera myślenie o dobru obywateli. Organizacja pracy Sejmu i obowiązujące prawo sprawia, że dbanie o obywateli jest dobrą wolą, a nie obowiązkiem polityków. Polacy nie mają realnej władzy nad rządzącymi, dla których kolejne urzędy, wpływy, rozpoznawalność, pieniądze i umiejętność „dogadywania się” w zamian za rosnące podatki obywateli jest gwarantem dobrobytu. Pytanie jakie się nasuwa, kto ma w interesie aby obecny mechanizm się zmienił? Skoro politycy i media są karmieni najzdrowszą dietą na świecie – zieloną sałatą, na którą pracuje cały naród. Jedno jest pewne, gra świetnie ukazuje realia codziennego życia na ulicy Wiejskiej w Warszawie, jednak nie uwzględnia kilku czynników, które występują w codziennym życiu. Siły przekazu internetowego, zdroworozsądkowych obywateli, którzy potrafią myśleć w sposób przyczynowo-skutkowy, nie biorąc za fakt rzeczy zasłyszanych w telewizji, a przede wszystkim młodych ludzi, którzy mają siłę, wiarę i pomysł jak zmodyfikować zębatki tej machiny aby działały dla dobra całego narodu, a politycy byli szanowanym zawodem, którego głównym celem jest doprowadzanie i utrzymywanie Polski jako bezpiecznego, wspierającego przedsiębiorczość, inicjatywę, a jednocześnie dbającego o swoją tradycję i tożsamość narodową państwa. Tego nam wszystkim życzę! #PotrafiszPolsko!

Napisz do nas!

Wyślij nam wiadomość!

imię i nazwisko (wymagane)

adres e-mail (wymagane)

temat wiadomości

wiadomość

 Młodzieżówka w Social Media: Facebook Twitter

+48 536 163 626 kontakt [at] klubymlodych.pl

copyleft 2020 Kluby Młodych Kukiz `15

Polityka prywatności

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account